انواع روغن صنعتی

انواع روغن صنعتی

انواع روغن صنعتی و کاربردهای آن

روغن ها و گریس های صنعتی نقش مهمی در هر صنعتی ایفا می کنند. آنها برای بهبود عملکرد ماشین آلات و تجهیزات صنعتی و محافظت از آنها در برابر آسیب در حین کار استفاده می شوند. انواع روغن صنعتی و طبقه بندی آنها بر اساس منشاء و ترکیب آنها می باشد. علاوه بر این، این نکات برخی از مهمترین خواص روغن را نیز تعیین می کنند. همراه با سیستم افزودنی های مورد استفاده در فرمولاسیون آنها، بر کاربرد آنها تأثیر بیشتری می گذارد.

آیا میدانید روغن صنعتی چیست و از چه زمانی بشر موفق به استفاده از آن شده است؟

هنگامی که صحبت از انواع روغن صنعتی و کاربردهای آن می شود، روان کننده های مایع در تمام صنایع موجود استفاده می شوند . چه صنعتی باشد که در شرایط و زمین‌های سخت کار می‌کند یا از نظر ایمنی فرآیند و محصول بسیار پرتقاضا باشد، سیالات روان‌کننده صنعتی برای پشتیبانی از عملیات‌های سنگین وجود دارند .

انواع روغن صنعتی

یک سیستم روانکاری برنامه ریزی شده با روان کننده های با کارایی بالا می تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد.

اگر علاقه مند به فرمول تولید روغن آب صابون هستید این مقاله را به شما پیشنهاد می دهیم

در مورد طبقه بندی روغن، در اینجا چیزهایی وجود دارد که باید بدانید.

خواص مهم روغن

روغن های مایع را می توان به سه دسته عمده طبقه بندی کرد . قبل از اینکه در مورد این دسته بندی ها با جزئیات بیشتری صحبت کنیم، مهم است که بدانیم مهمترین خواص روغن چیست.

ویسکوزیته

ویسکوزیته مهمترین مشخصه روغن های صنعتی است. این شاخص با شاخص ویسکوزیته (VI) بیان می شود که نشان دهنده میزان حساسیت ویسکوزیته روان کننده به تغییرات دما است. VI بالا نشان می دهد که روان کننده در دماهای مختلف، چه در بالا و چه در پایین، پایدارتر است.

نقطه ریزش

یکی دیگر از ویژگی های مهم روان کننده های مایع، قابلیت جریان در دماهای پایین یا نقطه ریزش آنها است. به عبارت دیگر، این نشان دهنده دمایی است که در آن روغن روان کننده یخ نمی زند اما به جریان خود ادامه می دهد . از این رو، روانکاری را در دمای شدید خارجی امکان پذیر می کند.

نقطه اشتغال

نقطه اشتعال روغن صنعتی دمایی است که در آن بخار آن یا مخلوط روغن و بخار و هوا می تواند آتش بگیرد یا بسوزد . این به عنوان نشانگر خطر آتش سوزی و انفجار روغن ها و سوخت ها در انبار و حمل و نقل عمل می کند.

جدول معادل یابی روغن صنعتی

انواع روغن صنعتی – طبقه بندی روغن پایه

همانطور که در بالا ذکر شد، سه نوع روغن مایع وجود دارد – روغن طبیعی، معدنی و روغن مصنوعی .

روغن های طبیعی

در دسته اول، روغن های طبیعی به دست آمده از منابع طبیعی و بدون فرآوری بیش از حد را داریم. علاوه بر این، این روان کننده های مایع از چربی های حیوانی و سبزیجاتی مانند روغن کلزا و کرچک تهیه می شوند.

روغن های طبیعی با توجه به خواص خود، محصولاتی کاملاً ناپایدار در محیط های اکسیداتیو و حرارتی هستند. علاوه بر این، آنها به راحتی در دمای بالا اکسید می شوند که باعث می شود خواص خود را از دست بدهند. به این دلایل، ما از روغن های طبیعی برای روغن کاری ماشین استفاده نمی کنیم.

روغن‌های معدنی

روغن‌های معدنی روان‌کننده‌هایی هستند که از فرآورده‌های نفتی که از چاه‌های نفتی به‌دست می‌آیند به دست می‌آیند. با توجه به ترکیب آنها، همه روغن های معدنی هیدروکربن ها یا ترکیبات آلی هستند که از هیدروژن و کربن تشکیل شده اند.

هنگامی که نفت از چاه نفت استخراج می شود، فرآیندهای مختلف شکنش را طی می کند . در طی این فرآیندها، روغن ها و سوخت هایی با خواص مختلف مانند ویسکوزیته به دست می آیند. محصولات با ویسکوزیته و خاصیت روان کنندگی بالاتر به عنوان روان کننده یا روغن استفاده می شوند. ذکر این نکته ضروری است که روغن های معدنی به تغییرات دما بسیار حساس هستند و عموماً دارای VI تا 120 هستند. نقطه ریزش آنها در محدوده 6- تا 60- درجه سانتیگراد است، اما اکثر روغن های معدنی دارای یک – هستند. نقطه ریزش 20 ℃. علاوه بر این، روغن های معدنی به راحتی می سوزند، به این معنی که نقطه اشتعال کمتری دارند.

از آنجایی که از منابع طبیعی سرچشمه می گیرند، حاوی عناصر دیگری مانند گوگرد، فسفر، نیتروژن و غیره هستند. این عناصر به عنوان ناخالصی هایی در نظر گرفته می شوند که هم بر روانکاری اثر می گذارند و هم محیط را آلوده می کنند. آنها می توانند باعث تشکیل لجن و رسوب شوند که به عنوان محصولات اکسیداسیون و سایر واکنش هایی که در طول فرآیند روانکاری رخ می دهد رخ می دهد. به این دلایل، روغن های معدنی باید فرآیند تصفیه را طی کنند . هنگامی که آنها خالص شدند، روغن های معدنی با مواد افزودنی تکمیل می شوند تا کاستی های آنها جبران شود. با این وجود، روغن های معدنی در صنعت بیشترین استفاده را دارند .

روغن های مصنوعی

روغن های مصنوعی به عنوان پاسخی به برخی از معایب استفاده از روغن های معدنی ساخته شدند. روغن های معدنی در مورد کاربرد محدودیت های خاصی دارند. به عنوان فرآورده های نفتی، ناخالصی هایی دارند که بر عملکرد آنها تأثیر می گذارد. به همین دلیل است که روغن های مصنوعی از طریق فرآیندهای شیمیایی تولید می شوند تا جایگزین پیشرفته تری برای روان کننده های معدنی یا مایع سنتی ایجاد کنند.

روغن های صنعتی مصنوعی به عنوان فرآورده های نفتی مصنوعی، برخی از خواص مثبت خود را دارند. بر خلاف روغن‌های معدنی، مایعات روان‌کننده مصنوعی ناخالصی ندارند که احتمال رسوب‌گذاری را کاهش داده یا از بین می‌برد و باعث پایداری آنها می‌شود. همچنین، شاخص ویسکوزیته بسیار بالاتری دارند که باعث می شود در دماهای مختلف پایدار باشند. از آنجایی که نقطه ریزش آنها بین -18 درجه و -74 درجه سانتیگراد (به طور کلی -30 تا -50 درجه سانتیگراد) قرار می گیرد، جریان پذیری آنها در دماهای پایین بهبود می یابد. چیزی که آنها را برای کاربردهایی در صنایعی که آتش سوزی یک خطر جدی در نظر گرفته می شود ایده آل می کند، نقطه اشتعال بالاتر آنها است که تا سطح غیر قابل اشتعال می رود.

با نگاهی به تمام خواص روغن های مصنوعی، آنها برای موارد زیر عالی هستند:

  1. کاربردهای دمای بالا و پایین (شاخص ویسکوزیته بهتر)
  2. کاربردهایی که نیاز به روغن کم اشتعال دارند
  3. شرایطی که باید به سازگاری با مواد بسیار متخلخل مانند لاستیک یا پلاستیک توجه کرد
  4. کاربردهایی که در آن آلودگی گوگرد و فسفر خطرات جدی محسوب می شوند مانند صنایع غذایی

اگرچه روغن‌های مصنوعی روان‌کننده‌های کاملی هستند، اما در مقایسه با روغن‌های معدنی یک نقطه ضعف دارند . بر خلاف روغن های معدنی، آنها روان کننده های مرزی خوبی نیستند. به بیان متفاوت، آنها خواص روان کنندگی پایین تری دارند زیرا به اندازه روغن های معدنی اصطکاک و سایش را کاهش نمی دهند . با این حال، این با وارد کردن مواد افزودنی به فرمول آنها جبران می شود که آنها را به روغن های صنعتی بسیار خوبی تبدیل می کند.

روغن پلی آلفا اولفین (PAO) چیست؟

انواع مختلف افزودنی ها

روغن های روان کننده صنعتی از روغن پایه که معدنی یا مصنوعی است و مواد افزودنی ساخته می شوند. این افزودنی های پیشرفته بر کاستی های روغن های پایه معدنی و مصنوعی غلبه می کنند. بسته به مسئله ای که از روغن و ماشین روغن کاری محافظت می کنند، افزودنی ها را می توان به چندین نوع تقسیم کرد.

افزودنی های ضد سایش

این مواد افزودنی یک لایه سیال محافظ روی سطح تشکیل می دهند که از سطح در برابر سایش و اکسیداسیون زودرس محافظت می کند. علاوه بر این، آنها را به روغن هایی که برای استفاده در دماهای بسیار بالا هستند اضافه می کنند.

افزودنی های فشار شدید

این مواد افزودنی یک لایه محافظ بسیار ضخیم و قوی تشکیل می دهند. روغن‌های روان‌کننده و گریس‌های صنعتی که حاوی عوامل فشار شدید هستند، به عنوان مثال برای روان‌کاری چرخ دنده‌ها استفاده می‌شوند. با این حال، ترکیب آنها باعث خوردگی مواد خاصی می شود.

اصلاح کننده های ضد اصطکاک

آنها برای روغن موتور، به ویژه برای کاهش اصطکاک و کاهش مصرف انرژی استفاده می شوند.

بهبود دهنده های شاخص ویسکوزیته

استفاده از این افزودنی ها باعث افزایش پایداری روغن در طیف وسیعی از دماها می شود.

داروهای مضطرب نقطه ریزش

عملکرد آنها کاهش نقطه ریزش روغن و بهبود جریان پذیری آن در دماهای پایین است.

مهارکننده های اکسیداسیون

این عوامل حفاظتی به روغن ها اضافه می شوند تا خواص روان کنندگی آن ها حفظ شود زیرا در شرایط عملیاتی شدید (دما و فشار بالا) و هوا قرار می گیرند.

بازدارنده های زنگ زدگی و خوردگی

این افزودنی ها در مواردی مورد نیاز هستند که آب و رطوبت می تواند اثرات مخربی داشته باشد، به ویژه در اجزای ساخته شده از فلزات آهنی و غیر آهنی.

مواد شوینده و پخش کننده

این عوامل با کاهش حضور اسید و محافظت از آنها در برابر زنگ زدگی و خوردگی، سطوح ترکیبات هدف را تمیز می کنند. این امر با پراکندگی هر نوع آلاینده در روغن حاصل می شود که از تشکیل لجن و رسوب بر روی سطوح فلزی حتی پس از مدتی عدم فعالیت جلوگیری می کند.

مهار کننده های کف

مواد ضد کف مورد نیاز است زیرا هنگامی که مواد افزودنی مختلف با یکدیگر تعامل دارند، می توانند کف ایجاد کنند. فوم می تواند به طور جدی عملکرد روغن صنعتی را مختل کند زیرا حباب های هوای آن مانع از روانکاری روغن به اندازه کافی سطح می شود. جالب اینجاست که مقدار ناکافی بازدارنده فوم می تواند اثر معکوس داشته باشد به این معنی که فوم بیشتر می تواند روی روغن تأثیر بگذارد.

لازم به ذکر است که همه این افزودنی ها و عملکرد آنها با گذشت زمان ضعیف می شوند و این بدان معناست که خود روغن نیز کیفیت خود را از دست می دهد . هنگامی که این اتفاق افتاد یا عمر مفید روغن به پایان رسید، نوبت به تعویض روغن صنعتی می رسد.

روغن هیدرولیک ضد آتش چیست؟ هر آنچه باید بدانید

انواع روغن صنعتی بر اساس کاربرد

وقتی همه کاربردهای روغن صنعتی را در نظر می گیریم، بهتر است با نگاهی به محدوده روغن های صنعتی شرکت سانا شیمی البرز آنها را ارائه کنیم . هر محصول از این دسته راه حل های صنعتی از روغن های پایه درجه یک و افزودنی های پیشرفته ساخته شده است تا نیازهای عملیاتی محیط های صنعتی سنگین را برآورده کند . ما با تجربه عملی و مشارکت با تولیدکنندگان پیشرو تجهیزات صنعتی، توانستیم انواع روغن صنعتی که شامل بهترین روغن‌ها، گریس‌ها و سایر محصولات صنعتی را در اختیار بگیریم که عملکرد و مراقبت دستگاه را به حداکثر می‌رسانند.

بسته به نوع آن، انواع روغن صنعتی را می توان برای سیستم های انتقال حرارت، یاتاقان های بار بالا، توربین ها، کمپرسورها و پمپ های آب استفاده کرد.

انواع روغن های صنعتی

روغن گردشی

روغن های گردشی اولین نوع روغن صنعتی برای کاربرد در یاتاقان ها، سیلندرها، چرخ دنده های مخروطی و چرخ دنده های حلزونی در طیف گسترده ای از کاربردهای صنعتی مناسب است. آنها دارای شاخص ویسکوزیته بالا و مقاومت در برابر حرارت هستند و همچنین از قطعات در برابر سایش، اکسیداسیون، زنگ زدگی و کف محافظت می کنند. به عنوان روغن های گردش مصنوعی و روغن های گردش معدنی و در بسیاری از درجه های ISO موجود است.

آیا می دانید روغن گردشی چیست و چه کاربردهایی دارد؟؟

روغن کمپرسور

روغن های کمپرسور این دسته در پمپ های خلاء، کمپرسورهای هوا و کمپرسورهای پیچی، پیستونی و پره های چرخشی استفاده می شوند. آنها دارای خواص ضد سایش و مالش پذیری عالی هستند و از سطوح در برابر اکسیداسیون و زنگ زدگی محافظت می کنند. به عنوان روغن کمپرسور مصنوعی و روغن کمپرسور معدنی و در درجه های مختلف ISO موجود است.

روغن انتقال حرارت

عملکرد آنها ارائه انتقال حرارت ثابت و کم تعمیر و نگهداری در دوره های زمانی طولانی است. به همین دلایل، آنها مجهز به مواد افزودنی زنگ زدگی و اکسیداسیون هستند به عنوان روغن های انتقال حرارت مصنوعی و روغن های انتقال حرارت معدنی موجود است.

انواع روغن حرارتی و کاربردهای آن را می توانید در این مقاله مشاهده کنید

روغن دنده صنعتی

روغن دنده صنعتی برای تحمل فشارهای شدید گیربکس های صنعتی، چرخ دنده های کاهش دهنده، ماشین های اختلاط بتن، سیستم های گردش خون و تجهیزات کشاورزی و عرشه دریایی طراحی شده اند. همچنین قطعات را در برابر سایش، خوردگی و اکسیداسیون عایق می کنند. موجود به عنوان روغن دنده با فشار شدید معدنی و روغن دنده با فشار شدید مصنوعی .

روغن های توربین

فرمول روغن های توربین آنها را قادر می سازد تا نیازهای مورد نیاز آب، گاز و یاتاقان های توربین بخار را برآورده سازند. علاوه بر این، به لطف بازدارنده‌های اکسیداسیون، زنگ زدگی و خوردگی و افزودنی‌های ضد سایش ویژه، روان‌کاری، خنک‌کنندگی و محافظت فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌کنند. همچنین این روغن های توربین را می توان به عنوان سیال هیدرولیک استفاده کرد و در گریدهای ویسکوزیته مختلف ISO موجود می باشد.

مزایای روغن های صنعتی

روغن کاری در هر صنعتی ضروری است زیرا باعث کاهش اصطکاک و سایش در ماشین آلات می شود . قطعات و یاتاقان های ماشین نیاز به روغن کاری کافی دارند تا بتوان در تمام چرخه های کاری و شرایط کاری مختلف از آنها محافظت کرد.

با نگاهی به مزایای کلیدی روانکاری مناسب با انواع روغن صنعتی با کیفیت بالا، آنها به شرح زیر هستند:

  1. حفاظت در برابر اکسیداسیون، زنگ زدگی، خوردگی، تشکیل رسوبات و سایر انواع آلودگی و تخریب باعث افزایش زمان کارکرد تجهیزات و فواصل بهینه سرویس می شود .
  2. توانایی تحمل شرایط سخت کاری و محیطی منجر به قابلیت اطمینان عملیاتی بهینه و افزایش بهره وری عملیاتی می شود .
  3. پیکربندی بهینه تجهیزات منجر به کاهش استفاده از روان کننده و گریس و مصرف قطعات جایگزین می شود .
  4. هنگامی که ماشین آلات و تجهیزات سنگین به طور بهینه روغن کاری و محافظت می شوند، هزینه های تعمیر و نگهداری کمتر و هزینه کل مالکیت (TCO) کمتر می شود .

برای جمع بندی

روغن های صنعتی ارائه روانکاری به ماشین آلات و تجهیزات صنعتی و در آن راه پشتیبانی عملیات سنگین . علاوه بر این، آنها دارای پایداری طولانی مدت، کارایی و عمر مفید طولانی هستند که با الزامات تنظیمات صنعتی نیز مطابقت دارد . روغن‌های صنعتی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در شرایط سخت عملیاتی که شامل دما و فشار بالا و بارهای سنگین است، مقاومت کنند. به لطف سیستم افزودنی های پیشرفته ای که به روغن پایه معدنی یا مصنوعی اضافه می شود، آنها ماشین ها و قطعات ماشین را در برابر سایش و پارگی، اکسیداسیون، زنگ زدگی، خوردگی، تشکیل رسوب، لجن و آسیب یا تخریب سطح محافظت می کنند.

اگر علاقه مند به دستیابی به حداکثر بهره وری در عملیات صنعتی و تولیدی خود و کسب اطلاعات بیشتر در مورد طیف وسیعی از روغن های صنعتی سانا شیمی البرز هستید، توصیه می کنیم با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button

منو اصلی