تفاوت روغن ترمز DOT3 و DOT4

تفاوت روغن ترمز DOT3 و DOT4

تفاوت روغن ترمز DOT3 و DOT4

روغن ترمز­ها انواع مختلفی دارند اما روغن ترمز های موجود در بازار ایران بیشتر بر اساس استاندارد DOT  است که مخفف (Department of Transportation) است.
این استاندار توسط دپارتمان حمل و نقل امریکا مطرح شده است و عدد جلوی آن نشان دهنده میزان گرانروی آن است.

روغن ترمز های DOT3 ، DOT4 و DOT 5.1 از نوع پایه گلیکول هستند.

مخلوط شدن روغن ترمز آبی و زرد و سبز امکان دارد؟ تفاوت روغن ترمز DOT3 و DOT4 در چیست؟

حال با هم می پردازیم به خصوصیات روغن ترمزها تا ببینیم دلیل انتخاب رنگ زرد ، آبی و یا سبز چه چیزی می باشد ، چه ویژگی هایی در هر یک از این روغن ترمزها است که باعث برتری بر دیگری یا علایق فرد انتخاب کننده می باشد.

خصوصیات روغن ترمز DOT3

روغن ترمز DOT 3 جزو رایج ترین روغن ترمزها از این دسته بوده و در اکثر اتومبیل ها استفاده میشودند. از مزایای استفاده از این روغن ترمز میتوان به در دسترس بودن و ارزان بودن آن اشاره کرد.

از معایب این دسته روغن ترمز ها میتوان به توانایی فوق العاده آن در انحلال رنگ و توانایی زیاد آنها در جذب آب را نام برد.

در همین رابطه باید موارد زیر را درنظر گرفت:

1_ اگر ظرف روغن ترمز DOT 3 باز شود ،باید آن را در مدت کمتر از یک هفته مصرف نموده و از انبار کردن آن برای مدتی بیش از یک هفته باید پرهیز نمود.

2_ از آنجا که روغن ترمز DOT3 آب را جذب میکند ،هر گونه جذب رطوبت توسط آین روغن میتواند منجر به ایجاد خوردگی در اجزای سیستم ترمز گردد.

روغن ترمز DOT4

روغن ترمز DOT4 روغن ترمزی است که برای برخی از خودروهای مدل بالا استفاده میشود.

فواید استفاده از این روغن ترمز عبارت است از :

1_ این نوع روغن ترمز تقریبا در اکثر مکانها در دسترس میباشد.

2_ توانایی جذب آب روغن ترمز DOT4 کمتر از روغن ترمز DOT3 می باشد.

3_ نقطه جوش روغن ترمز DOT4 از نقطه جوش روغن ترمز DOT3 بالاتر بوده و این ویژگی قابلیت این نوع روغن ترمز را برای استفاده در دما و گرمای زیاد افزایش میدهد.

معایب استفاده از این روغن ترمزها عبارتند از :

1_ توانایی فوق العاده آنها در انحلال ،رنگ ،وجود نشتی های کوچک در اطراف سیلندر ترمز سبب رنگ رفتگی بدنه در اطراف نشتی شده و در نتیجه احتمال ایجاد زنگ زدگی در بدنه افزایش میدهد.

2- روغن ترمز DOT4 از روغن ترمز DOT3 گرانتر است .

3- به علت تمایل نصبی روغن ترمز DOT4 در جذب آب ،هرگونه رطوبت جذب شده ،توسط این نوع روغن ترمز سبب ترغیب خوردگی در سیستم ترمز میشود.

یک نوع روغن ترمز هم در بازار وجود دارد با نام Dot5 اين نوع روغن ترمز اصلا قابليت جذب رطوبت را ندارد و دماي جوش بسيار بالايی را دارد و بر پايه ی سيليكون ساخته شده و همچنين قابليت ادغام با انواع ديگر Dot4, Dot3 را ندارد.
اين نوع كه رنگش بنفش است براي اتومبيلهاي معمولي اصلا توصيه نميشود زيرا همانطور كه گفته شد روغن ترمز بايد خاصيت جذب رطوبت داشته باشد تا مانع از از بين رفتن سيستم شود. هرگز نباید از روغن Dot5 در خودروهای با سیستم ترمز ABS (ضد قفل) استفاده کرد. این روغن ترمز بیشتر برای استفاده در ماشین آلات نظامی طراحی و تولید شده است.

نوع دیگری از روغن ترمز با شاخص گرانروی DOT 5.1 وجود دارد که به طور ساده می­توان گفت از نوع DOT 4 است که البته خصوصیات روغن ترمز DOT 5 را دارد. بنابراین این روغن ترمز را می­توان به روغن های Dot4, Dot3 ترکیب کرد. در بعضی موارد از این روغن ترمز به عنوان روغن ترمز Dot4 پلاس و DOT 4 سوپر نام­ می ­برند.

امیدواریم که این مقاله هم مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد و توانسته باشیم به شما در انتخاب روغن ترمز کمک کرده باشیم.

اگر علاقه مند به دستیابی به حداکثر بهره وری در عملیات صنعتی و تولیدی خود و کسب اطلاعات بیشتر در مورد طیف وسیعی از روغن های صنعتی سانا شیمی البرز هستید و یا جهت دریافت قیمت روغن صنعتی توصیه می کنیم با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

منو اصلی

Call Now Button