فرمول تولید روغن آب صابون

فرمول تولید روغن آب صابون

فرمول تولید روغن آب صابون

قبل از اینکه بخواهیم فرمول تولید روغن آب صابون یا همان نحوه تولید روغن آب صابون را در این مقاله به شما آموزش دهیم قبل از آن با هم مروری داشته باشیم و ببینیم اصلا روغن آب صابون چیست و چه کاربردی دارد و برای چه کارهایی استفاده میشود ، پس اگر علاقه مند به این موضوع هستید با هم به ادامه این آموزش بپردازیم.

روغن صابون چیست؟

روغن آب صابون روغنی است که در ماشینکاری و ساخت محصولات فلزی استفاده می شود که گرمای زیادی تولید می کند. روغن برش در محل کار اعمال می شود تا مقداری از گرما را از بین ببرد و ابزار برش را روغن کاری کند و حرکت برش بهتری را با اصطکاک کمتر و افزایش عمر ابزار ممکن می کند. روغن برش را می توان با استفاده از محصولات عمومی خانگی به راحتی تهیه کرد.

موارد استفاده از روغن آب صابون

متناظر با دو مشکل اصلی که سیال‌های برش برای حل آن‌ها مورد استفاده قرار می گیرند که عبارتند از دو دستهٔ عمومی خنک‌کننده‌ها و روان‌کننده‌ها

حالا سوال دیگری که برای خیلی ها به وجود می آید این است که آیا می توانید از آب به عنوان روغن برش استفاده کرد؟

در جواب باید گفت که آب رسانای خوبی برای گرما است اما به عنوان سیال برش دارای معایبی است . به راحتی می جوشد، باعث زنگ زدگی قطعات ماشین می شود و به خوبی روغن کاری نمی کند. بنابراین تنها آب برای عملیات برشکاری مناسب نیست.
آیا روغن در آب صابون حل می شود؟
ترکیبات قطبی می توانند در آب حل شوند. بیشتر چیزی که ما کثیفی می نامیم، گریس یا روغن است که فقط با آب پاک نمی شود. این به این دلیل است که روغن و گریس غیر قطبی هستند، به این معنی که در آب حل نمی شوند . صابون می تواند هم با آب و هم با روغن مخلوط شود.
فرمولاسیون شیمیایی روغن آب صابون

چهار دسته سیال برش بر اساس فرمولاسیون شیمیایی وجود دارند:

 • روغن‌های برش
 • روغن‌های معلق
 • سیال‌های نیمه شیمیایی 
 • سیالهای شیمیایی

همهٔ این سیال‌های برش هر دو کار کرد خنک‌کنندگی و روان‌کنندگی را دارا هستند. روغن‌های برش بیشترین اثربخشی را به عنوان روان‌کننده دارند در حالی که سه دستهٔ دیگر به عنوان خنک‌کننده اثربخش تر هستند چرا که مبنای آن‌ها آب است.

فروش ویژه روغن بهران تراش با قیمت استثنایی 

روغن‌های برش

بر مبنای روغن هستند که منشأ نفتی، حیوانی، دریایی با گیاهی دارد. نوع اصلی از روغن‌های معدنی بر مبنای نفت است که فراوان بوده و دارای ویژگی‌های روان‌کنندگی عموماً مطلوب هستند. برای به دست آوردن حداکثر روان‌کنندگی، اغلب در یک سیال چند نوع روغن ترکیب می‌شوند. افزودنی‌های شیمیایی نیز با روغن‌ها مخلوط می‌شود تا ویژگی‌های روان‌کنندگی افزایش یابد. این افزودنی‌ها شامل ترکیبات گوگرد، کلر و فسفر هستند و طراحی شده‌اند تا با سطوح براده و ابزار واکنش شیمیایی نشان دهند تا لایه‌های نازک جامدی شکل گیرند (روان‌کنندگی فشار بالا) که از تماس فلز به فلز بین آن در جلوگیری می‌کند.

روغن‌های معلق

تشکیل می‌شوند از قطره‌های کوچک روغن که در آب معلق اند. سیال از مخلوط کردن روغن (معمولاً روغن معدنی) با آب با استفاده از عاملی معلق کننده تشکیل می‌شود تا مخلوط شدگی و ثبات ترکیب را افزایش دهد. نسبت رایج آب به روغن ۳۰ به ۱ است. افزودنی‌های شیمیایی مبتنی بر گوگرد، کلر و فسفر اغلب برای ایجاد روان‌کنندگی فشار بالا به کار می‌روند. از آنجا که روغن‌های معلق هم روغن و هم آب دارند، ویژگی‌های خنک‌کنندگی و روان‌کنندگی را در یک سیال برش ترکیب می‌کنند.

سیال‌های شیمیایی

مواد شیمیایی حل شده در آب اند، نه در روغن‌های معلق. مواد شیمیایی حل شده شامل ترکیباتی از گوگرد، کلر و فسفراند با افزودنی‌های مرطوب‌کننده. هدف مواد شیمیایی فراهم کردن میزانی از روان‌کنندگی در محلول است. سال‌های شیمیایی ویژگی‌های خنک‌کنندگی خوبی فراهم می‌کند ولی ویژگی‌های روان‌کنندگی شان کمتر از انواع دیگر سیال‌های برش است. به سیال‌های نیمه شیمیایی مقدار اندکی روغن معلق افزوده می‌شود تا ویژگی‌های روان‌کنندگی سیال برشی افزایش یابند. در واقع، این سیال‌ها ترکیبی از سیال‌های شیمیایی و روغن‌های معلق هستند.

روغن پلی آلفا اولفین (PAO) چیست؟

اجزای تشکیل دهنده روغن آب صابون

 • حدود 95 درصد آب + حدود 4 درصد روغن پایه معدنی
 • مواد شوینده
 • ماده امولسیون کننده برای ایجاد امولسیون بین آب و روغن و همچنین تثبیت کننده امولسیون
 • آنتی اکسیدان
 • آنتی فوم برای جلوگیری از کف کردن محصول
 • مواد زیست کش برای جلوگیری از رشد باکتری و قارچ که باعث خراب شدن و بوی بد امولسیون می شوند
 • مواد افزودنی ممانعت کننده از زنگ زدگی

آیا می توانیم آب را با روغن برش مخلوط کرد؟

هنگامی که آب خیلی سریع با روغن مخلوط می شود، این مخلوط ناپایدار به 2 فاز تقسیم می شود که یک طرف آن آب و طرف دیگر روغن است. بنابراین یک عامل امولسیون کننده برای اتصال این دو فاز آب و روغن به یک مخلوط پایدار مورد نیاز است.
خوب امیدواریم که از این مقاله بهره برده باشید و توانسته باشیم شما را در راه تولید روغن آب صابون همیاری کرده باشیم.

حمل روغن در سراسر ایران رایگان و بعهده ما می باشد ، شرکت سانا شیمی البرز با دارا بودن بزرگ ترین انبار سرپوشیده امکان تکفروشی و عمده فروشی تمامی محصولات را فراهم می نمایم.

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 02161665 تماس بگیرید.

کیفیت اصالت کالا در سانا شیمی البرز

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button

منو اصلی